Kuşadası

 

Kuşadası Gezilecek Yerler 

Kuşadası'nın adını verdiği Kuşadası Körfezi ve yakın çevresi, sanat ve kültür merkezleri olarak bilinmektedir ve ilk çağlardan beri birçok farklı medeniyete ev sahipliği yapmıştır. 

Ülkemizin ilk turizm beldesi olarak ünlenen Kuşadası, Türkiye’ye yönelik Kurvaziyer gemi turlarının ilk kez yanaştığı Limanıyla, Kale içinin tarihi dokusuyla, yakınındaki Selçuk ve Efes Antik Kenti ve Meryem Ana Manastırıyla, Kadınlar Denizi gibi sahilleriyle, Marinasıyla her tatilcinin 4 mevsim tatil yapabileceği bir kent olmuş.

 

Kuşadası Plajları 

Kuşadası Long Beach

Masmavi denizi ve eşsiz kumsalı sayesinde Mavi Bayrak ödülü almış, Kuşadası’nın en ünlü plajı ilçe merkezine 3 km uzaklıkta yer alıyor.

 

Güvercinada

Güvercinada Kalesi, UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'ne girdi

 

İlçenin şu anki adının kaynağını oluşturan adanın üzerinde, tarihi Bizans dönemine dayanan ve ada ile aynı isimle anılan bir kale yer alıyor.

1957 yılında yapılan çalışma ile karaya bağlanan kale, ışıklandırma sistemi sayesinde akşamları Kuşadası sahiline gelen tatilcilere muhteşem bir manzara sunuyor.

Geçmişte güvercin başta olmak üzere birçok kuş türüne ev sahipliği yapan adanın etrafındaki ve kale içindeki çay bahçelerinde içeceğinizi yudumlarken eşsiz gün batımını seyredebilirsiniz.

 

Zeus Mağarası

Fotoğraf açıklaması yok.

Zeus’un kardeşi Poseidon’u kızdırdığında gelip, kardeşinin sakinleşmesini beklediği yer olduğuna inanılan mağara Dilek Yarımadası’nın girişinde bulunuyor.

İçerisindeki havuzun kışın yöre halkı, yazınsa turistler tarafından yoğun şekilde kullanıldığı Zeus Mağarası’nın serin suları dağdan gelen tatlı suyun, denizden gelen tuzlu su ile karışımı sayesinde oluşuyor.

Eğer mağaranın cilde iyi geldiğine inanılan çamurundan çıkarmak isterseniz, doğal havuzda en az 4 metrelik bir dalış yapmanız gerekiyor.

 

Kuşadası Milli Parkı

Cennetin yansıması: Dilek Yarımadası – Büyük Menderes Deltası Milli Parkı

 

Barındırdığı doğal zenginlikler ve tarihi kalıntılar sayesinde milli park hem doğayı, hem de tarihi seven turistlerin Kuşadası gezilecek yerler listelerinde kendine yer buluyor.

Milli park içerisinde doğa fotoğrafçılarının ilgisini çeken, 6’sının dünyada sadece burada bulunduğu, 804 bitki türü ve Anadolu Parsı gibi soyu tükenmekte olan türler bulunuyor.

Dilek Dağı’nın eteklerinde yer alan milli parkın plajlarından denize girerek serinleyebilir, patikalarında yürüyüş yaparak İyon Medeniyeti’nden kalma tarihi kalıntılara ulaşabilirsiniz.

 

Efes Antik Kenti

Antik uygarlığın başladığı yer Efes Antik Kenti

Kuşadası’ndan 20 km uzaklıktaki Selçuk ilçesi sınırları içerisinde yer alan Efes Antik Kenti, Cilalı Taş Devri’ne dayanan tarihi sayesinde tarihi seven tatilcilerin Kuşadası gezilecek yerler listelerinde kendisine yer buluyor.

Kuşadası’ndan kara yolunu kullanarak 20-30 dakika içerisinde ulaşabileceğiniz antik kentin günümüze ulaşan kalıntıları 8 km’lik bir alana yayılıyor.

Tarihte tamamen mermerden yapılan ilk kent olan Efes’te gezilecek yerler konusunda önceliği Artemis Tapınağı’na, Celsus Kütüphanesi’ne ve Yedi Uyurlar’a verebilirsiniz.

 

Şirince Köyü

Şirince, Selçuk, İzmir

Selçuk’ta bulunan ve Kuşadası’ndan gelerek günübirlik ziyaret edebileceğiniz Şirince Köyü, Selçuk ilçe merkezine 8 km uzaklıkta bulunuyor.

Evlerin birbirlerinin manzarasını kapatmadığı köydeki restoranlarda yerel lezzetlerin tadına bakıp, butik otelleri konaklama amaçlı kullanabilirsiniz.

Bağcılığın ve zeytinciliğin gelişmiş olduğu köydeki dükkânlarda birbirinden lezzetli meyve şaraplarının tadına bakıp, satın alabilirsiniz. Köyün dar sokaklarında gezerken, eski Rum yerleşimcilerin inşa ettiği kiliseleri ziyaret edebilirsiniz

 

Kuşadası'naNasıl Gidilir

 

* Izmir Adnan Menderes Havalimanı Kuşadası’na 66km uzaklıktadır. Belirli saat aralıklarında Kuşadası'na giden araçlar kalkmaktadır.

Kuşadası, başlıca şehirler olan İstanbul, Ankara, İzmir, Kapadokya, Denizli ve Ankara’dan gelen karayollarına, güneyde Aydın ve Söke üzerinden, kuzeyde ise İzmir ve Selçuk üzerinden bağlanmaktadır.

* Kusadasi garajına yüksek sezonda İstanbul, Ankara, Denizli, Kapadokya, Antalya gibi pek çok şehirden otobüs gelmektedir.  Kışın ise uzak mesafeler için İzmir bağlantısı kullanılmaktadır.

 

 

 
ARA
WHATSAPP